Portekiz Gana Maçı

 

Dünya Kupası H Grubu maçında, dünyanın en popüler futbolcusu Ronaldo gözlerin üzerinde olacağı isim olacak. Son dönemde futbolundan çok saha dışı konular ile tartışılan yıldız oyuncu, Manchester United ile kontratını karşılıklı feshetti. Bu turnuvaya olumlu mu yoksa olumsuz bir yansıması nasıl olacak göreceğiz ama Ronaldo hiç bu kadar dolu şekilde bir turnuvaya gelmemişti.  

 

Grubun favorisi olan Portekiz, grubun ilk iki için adaylardan biri olan Gana ile mücadele edecek.  Güney Kore ve Uruguay’ın olduğu grup zor bir grup olarak öne çıkıyor. Dünya Kupası üst tur tecrübeleri bulunan takımların yer alacağı grupta her sonuç çıkabilir ve sürpriz sayılmaz.

 

Portekiz de Ronaldo’dan beklenti yüksek şekilde Bruno Fernandes, Bernardo Silva ve Felix gibi yıldızları ile dominant bir oyun sergilemeye çalışacak. Gana ise kadrosundaki yetenekli ayaklar üzerine kurgulayacağı oyun anlayışında savunmayı da mutlak şekilde sağlama alıp özellikle Portekiz gibi hücum tehdidi olan bir rakip karşısında kontrollü oynayacaktır. Portekiz-Gana maç özeti maç bitiminden hemen sonra izlenebilir durumda olacak.

Yetenekli Kadro Sonuna Kadar Gidecek Kalitede

Yetenekli Kadro Sonuna Kadar Gidecek Kalitede

 

İki takım 2014 Dünya Kupası’nda karşılaşmış ve Portekiz 2-1 galibiyet elde etmişti. Dünya Kupası’nda son 14 maçının üçünü kazanabilen Portekiz, son üç açılış maçından ise galibiyet çıkaramadı. Dört farklı Dünya Kupası turnuvasında da gol atan Ronaldo, bu turnuvada da gol atıp tarihe geçmek amacında olacak. Dördüncü kez Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan Gana, çeyrek final oynamayı başaran üç Afrika ülkesinden biri olarak öne çıkıyor.

 

Yarı final başarısı gören Gana, sadece 2014 yılında gruptan çıkamadı. Portekiz, güçlü kadrosu ile ileriki turlarda da görebileceğimiz bir takım.  Uzun süredir en önemli problemleri ideal bir 9 numaraya sahip olmayışları. Fakat orta sahadan devşirme hücumcular oldukça yetenekli ve gol sorumluluğunu alabilecek düzeydeler. Andre Silva, Leao, Horta ve Ramos; yıllardır devam eden bu soruna son verip gerçek forvetler olarak Portekiz futbol tarihine geçecekler mi göreceğiz. 

 

Mili takımımızı eledikten sonra İtalya’yı da saf dışı bırakıp adını Katar’a yazdıran Portekiz, performansı soru işaretli takımlardan olsa da kadro kalitesi olarak turnuvanın en iyi 4-5 kadrosu arasına rahatlıkla girer. Portakiz-Gana maç sonucu merakla beklenirken, Gana’nın bir sürpriz yapma ihtimali de masada duruyor. Forvette Bilbao’dan Williams, orta sahada Arsenal’den Thomas, savunmada Southampton’dan Salisu  takımın farklı işler yapabilecek oyuncuları konumunda.

 

Portekiz Galibiyeti Şüpheli Ama Düşünülebilir

Portekiz Galibiyeti Şüpheli Ama Düşünülebilir

 

Portekiz-Gana maç sonucu tartışıladursun, taraf bahsi yapmanın riskli olacağını öngörüyoruz. Portekiz kadrosu ile özellikle hücum gücü yüksek bir takım olsa da Gana’nın güçlü fizik yapısı ile direnç koyabileceğini tahmin ediyoruz. Özellikle Afrika takımlarındaki atletik ve güçlü oyun yapısının yıldız isimleri ve takımları ne kadar kitleyebildiğini pek çok kez deneyimledik.

 

Bu zorlu maçta, taraf bahsi oynamak konusunda ısrarcı olanlara ise Portekiz galibiyeti önerilebilir. Gana cephesi, hem turnuva tecrübeleri hem de fena olmayan oyuncu kalitesi ile grupta iddialı olacaktır. Güney Kore karşısında galibiyet şansları daha yüksek olduğunu düşünerek Portekiz’den 1 puan almanın da avantaj olacağını varsayacak olursak Gana, kontrollü oyunu bırakmayacaktır. Toplam gol konusunda ise Portekiz’in hücum gücüne güvenerek Portekiz’in en azından 1 gol bulacağını düşünebiliriz. İlk yarı beraberlik denenebilir. Portekiz ile Gana arasındaki zorlu maçta Ronaldo ve arkadaşlarının göstereceği performans grubun sonraki maçlarına da ışık tutacak. Ayrıca Fransa ve İngiltere tarafından gösterilen şampiyonluğa adayım meydan okumasını, Portekiz’de görebilecek miyiz merakla bekliyoruz. Portekiz-Gana maç özeti maç bittikten sonra TRT ekranlarında olacak.