İngiltere - Fransa Maçı

 

Kumar sitesi Unibet tarafından yaptırılan çalışmada, turnuvadaki 64 maçın tümünün sonucunu tahmin etmek için bir bilgisayar simülasyonu kullanıldı.

Similasyon Fransanın yanında

Yeni bir araştırmaya göre Fransa ve İngiltere 2022 Dünya Kupası finalinde Katar'da karşılaşacak.

Similasyon Fransanın yanında

Araştırma, Fransa ve İngiltere'nin 2022'de zirve için mücadele edeceğini ve Fransa'nın 1-0 kazanacağını ortaya koydu.

Fransa bu yaz düzenlenen Dünya Kupası'nın grup aşamasında İngiltere'yi 2-1 yenmiş, ancak her iki takım da sırasıyla Hırvatistan ve Belçika tarafından penaltılarla elenmişti.

Unibet'in çalışması, turnuva boyunca farklı sonuçlar, oyuncuların kondisyon seviyeleri ve takım dizilişleri de dahil olmak üzere bir milyondan fazla olası senaryonun bilgisayar simülasyonuna dayanıyor. Unibet, futbol turnuvaları, tenis maçları ve at yarışları gibi önemli spor etkinliklerinin sonuçlarını tahmin etmek için 2000 yılından bu yana benzer bir sistem kullanıyor. Web sitesine göre şirketin tahminleri %68 ile %76 arasında bir doğruluk oranına sahip.

En çok Merak edilen karşılaşmalardan biri olan bu maçı milyonlar seyredecek.İngiltere ve Fransa arasındaki ilk futbol maçı 13 Mayıs 1904 tarihinde Paris'te oynandı. Robert Charpentier önderliğindeki Fransız takımı Henri Hérouin ve Louis Mottiat'nın golleriyle 2-0 kazandı.

İki taraf bu ilk maçtan bu yana 72 kez karşılaştı. Fransa 30, İngiltere 23 kez kazandı ve 19 kez de berabere kaldı. İki taraf arasındaki en son karşılaşma Kasım 2018'de Wembley Stadyumunda oynandı ve 1-1 berabere sonuçlandı.

İngiltere zorlanacak gibi görünüyor

İngiltere zorlanacak gibi görünüyor

 

İngiltere'nin Fransa'ya karşı ilk maçı, İngiliz FA tarafından uzun bir planlama döneminden sonra 13 Mayıs 1904'te Paris'te gerçekleşti. Ancak Henri Hérouin ve Louis Mottiat'nın iki golüyle 2-0 mağlup oldular.

Takımlar bir sonraki karşılaşmalarını 1908 Yaz Olimpiyatlarında, Paris'in kuzeybatısındaki Saint-Denis'de bulunan Stade Pershing'de (şimdiki adıyla Stade de France) gerçekleştirdiler. İngiltere, uzatmalarda golsüz berabere kaldığı Fransa'yı penaltılarda 5-4 yenerek İsveç ve Danimarka ile birlikte altın madalya kazanırken, Fransa o yılın başlarında 1908 Olimpiyat Oyunları futbol turnuvası finalinde kendisini 3-2 yenen Almanya'nın ardından gümüş madalya kazandı.İngiltere-Fransa maçı uluslararası futbolun en popüler karşılaşmalarından biridir.

Bu iki ülke, futbol liginin ilk günlerinden beri birbirlerine rakiptir ve 1966 Dünya Kupası finalinde İngiltere'nin kazandığı zaferden bu yana rekabetleri daha da şiddetlenmiştir.

Her iki takım da birer Avrupa Şampiyonluğu kazanırken, Fransa da iki kez (1998 ve 2018'de) FIFA Dünya Kupası'nı kazandı.

Bu iki takım en son Euro 2020'de karşılaşmış ve Fransa Wembley Stadyumunda İngiltere'yi 2-1 yenmişti.

Bir sonraki karşılaşmaları 18 Mart 2021 Cumartesi günü Fransa'nın Nantes kentindeki Stade de la Beaujoire-Louis Fonteneau'da olacak.

 

Uluslararası futbolun tarihi, ilk resmi uluslararası maçların oynandığı 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Futbolun yönetim organı olan FIFA, 1904 yılından bu yana uluslararası müsabakalar düzenlemektedir. Uluslararası futbol 1907'den beri FIFA tarafından yönetilmektedir.

Ulusal liglere ek olarak, uluslararası futbol milli takımlar ve kulüp takımları için gerçekleşir. Milli takımlar genellikle altı kıta konfederasyonundan birinde mücadele eder: UEFA, CAF, AFC, CONCACAF ve OFC. Milli takımlar, Dünya Kupası gibi uluslararası müsabakalara veya Avrupa Şampiyonası veya Asya Asya Kupası (AFC) gibi kıta müsabakalarına katılma hakkını belirleyen sıralama puanlarını belirlemek için birbirlerine karşı maçlar oynarlar. Kulüp takımları Premier Lig (İngiltere), La Liga (İspanya), Ligue 1 (Fransa) veya Serie A (İtalya) gibi çeşitli liglerde ve kupa müsabakalarında mücadele etmektedir.

İngiltere ve Fransa'da iki büyük yerel lig vardır: İngiltere Premier Ligi (EPL) ve Fransa Ligue 1. Her ikisi de yüksek medya hakları ücretleri ve Sky Sports ve Canal+ ile yaptıkları ulusal TV anlaşmaları nedeniyle dünyanın en zengin ligleri arasında yer almaktadır.

2018-19 sezonunda her iki lig de rekor gelir elde etti; EPL 4 milyar Avro'dan fazla kazanırken Ligue 1 3 milyar Avro'nun üzerinde gelir elde etti