Fransa avustralya Maçı

 

Son dünya şampiyonu Fransa, sahneye çıkıyor. Turnuvanın en önemli favorilerinden biri olan Horozlar, Avustralya ile karşı karşıya gelecek. Fransa-Avustralya maç sonucu şimdiden üzerine yorumların yapıldığı bir konu olurken, maçtan daha çok Fransa’nın beklentilere ne kadar cevap vereceği tartışılıyor. Benzema, Pogba ve Kante gibi üç önemli oyuncusundan yoksun olmasına rağmen öyle bir kadroya sahipler ki favori olma durumları değişmiyor.

fransa avustralya Maçı

Avustralya ise mütevazi kadrosu ile beklentiden uzak bir şekilde mücadele etmeye çalışacak. Fransa karşısında alacakları 1 puan bile onları sonraki maçlar için oldukça cesaretlendirecektir. Kaybetmeleri halinde ise beklenen bir sonuç olacağından herhangi bir eleştiri almayacaklardır. Bunun rahatlığı ile son şampiyonu sallamaya çalışacaklar. Saat 22.00’de başlayacak karşılaşma, iki takımın Dünya Kupası tarihindeki ikinci karşılaşması olacak. 2018 yılında yine ilk maçta iki takım kozlarını paylaşmış ve Fransa 2-1 mağlup etmişti. Avustralya, Dünya Kupası’na 6. kez katılmaya hak kazandı. Tarihlerinde sadece 1 kez grup aşamasını geçmeyi başardılar. Avustralya, 16 maç oynadığı Dünya Kupası’nda sadece 1 maçta gol yemedi.

 

 

Benzema Son Şok Oldu

 

Pogba ve Kante’nin sakatlığı ile sarsılarak Katar’a gelen Fransa son şoku ise Benzema’da yaşadı. Kariyerinin en formda dönemini geçiren golcü oyuncu, grup aşamasını kaçıracak gibi görünüyor. Avustralya maçında ise kesin yok. Grupta, Avustralya ve Tunus karşısında Benzema ve Pogba gibi isimler çok aranmayabilir ama ileriki turlarda seviye yükseldikçe ihtiyaç duyulabilir.

 

Avustralya karşısında Mbappe, Giroud, Girezmann üçlüsü ile ileriki hattı kurması muhtemel Fransa, gole ulaşma konusunda sıkıntı çekmeyecektir. Avustralya ise en değerli oyuncusu olan Kopenhag kalecisi Ryan’a güveniyor. Kapasitesi sınırlı olan ve önceliği gol yememe mantığına uyarlayacak Avustralya, kaledeki tecrübeli ve kariyerli eldivenini  önemli bir kozu olarak görüyor. 28 yaş ortalaması ile mücadelede edecek Kangurular, ülkemizden tanıdığımız Aziz Behich’i de kadrosunda bulunduruyor. Forvette Mc Laren önemli gol ayağı olarak öne çıkarken, orta sahada ise Mooy yetenekleri ile Avustralya’ya seviye  atlatmaya çalışacak. Stoke’lu Souttar savunmada takımın lideri olacak.

 

Dünya Kupası’na katılma yolunda Suudi ve Japonların arkasında kalan Avustralya, direkt çıkma hakkını kaybetmiş, Birleşik Arap Emirlikleri ve Peru engellerini geçmek zorunda kalmıştı.  Fransa ise Ukrayna ve Finlandiya gibi takımların bulunduğu gruptan yenilgisiz lider olarak çıkmıştı. Fransa, Euro 2020’de son 16’da dramatik bir şekilde İsviçre’ye elenmişti. Onlar için üzücü ama oldukça güçlü bir ders niteliğinde bir maçtı. Bu nedenle bu turnuvada Deschamps’ın ciddiyet ve disiplin konusunda çok daha dikkatli olacağını düşünüyoruz. Fransa-Avustralya maç özeti maç bitiminden yarım saat sonra izlenebilecek.

Fransa Farka Koşabilir

Fransa Farka Koşabilir

 

Fransa-Avustralya maç sonucu için tahminler yoğunlaşırken, Fransa galibiyeti elbette öne çıkıyor. Oranın düşük olması nedeni ile alternatif tercihlere yönelmek gerekiyor. İlk yarıdan dengenin bozulacağı düşünülebilir. İlk yarı Fransa önde bitirecek denebilir. Tercih olarak bu çerçevede şekillenebilir. İlk yarı maç sonucu da Fransa lehine oynanabilir. Fransa’nın ilk maça coşkulu başlayacağını ve kontrollü bir başlangıç yapmayacağını düşünebiliriz. Avustralya’nın nasıl bir oyun ortaya koyacağı konusu muallak. Kapalı bir kutu olarak mütevazi kadroları ile silik bir görüntü mü çizecekler veya büyük bir parlama mı yapacaklar, izleyip göreceğiz. Fakat Fransa’dan eminiz. İlk dakikalardan itibaren pas istasyonlarını kurup hücum geçişleri ile yüklenmeye başlayacak. 2.5 gol üstü tercihi ideal duruyor, karşılıklı gol ihtimali zayıf olsa da net bir şey söylemek güç. Fransa-Avustralya maç özeti üzerinden tahminlerin sonucu sağlıklı bir kafa ile analiz edilebilir.